Cumhuriyet Bulvarı No: 127 D:5 Alsancak /İZMİR Konumumuz 0232- 421 07 21 0530 022 07 21 Pzt - Cum 09:30 - 19:00 / Cts 9:30 - 14:30/

Botoks

BOTOKS UYGULAMASI

BOTULİNUM TOKSİNİ (Botoks- Dysport enjeksiyonu) NEDİR?

Botulinum toksin (genel olarak bilinen adıyla botoks veya botox) maddesi, Clostridium Botulinum isimli bir bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen, saflaştırılmış protein esaslı, kas kasılmasını durduran-felç eden azaltan bir ilaçtır. Bilinenin aksine, yılan zehri değildir. Tıpta ilk kullanımı kas hastalıklarında olmuştur.

Sonradan derideki kırışıklığı azaltma özelliği farkedilince kozmetik alanda kullanılmaya başlanmıştır. Botoks tedavisi, şu an tüm dünyada ameliyatsız uygulamalarda dolgular gibi en fazla başvurulan uygulamadır. Yüz kozmetiği dışında aşırı aktif mesane, aşırı terleme, migren, şaşılık gibi birçok sağlık sorununun tedavisinde de kullanılmaktadır.  Türkiye’de 

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ AMAÇLI BOTOKS, NERELERE UYGULANABİLİR?

Botoksun en sık uygulandığı alan göz çevresi (kaz ayakları) ve alın bölgesidir. Uygun hastalarda boyun bölgesine de işlem gerçekleştirilebilmektedir. Botox (botoks) bir ilaç olduğu için herhangi hacim verici bir özelliği yoktur. Temel etki mekanizması, oluşabilecek kırışıklıkları önlemesi ve çok derinleşmemiş kırışıkları açması üzerine kuruludur. Çok derinleşmiş ve deride kırılmaya neden olmuş yerleşik kırışıklıkların tedavisinde, o kırılma alanının altını dolduracak hyaluronik asit bazlı dolgular tercih edilmektedir. Yani botoks, hareketli kırışıklıkların tedavisinde kullanılırken dermal dolgular sabit kırışıklıklar ve yüz şekillendirme amacı ile kullanılır. Etki mekanizmaları ve uygulama alanları birbirinden tamamen farklı olmakla beraber ameliyatsız estetik uygulamalarında botoks ve hyalüronik asit dolgular, sıklıkla birbirleriyle kombine edilerek kullanılırlar.

Göz çevresi botoksunda hedef, kaz ayağı bölgesindeki orbicularis oculi denilen kaslardır. Bu kaslar, örneğin siz güneşe çıktığınızda göz bölgenizin etrafında kırışıklık oluşturmanıza neden olur. Alın botoksunda ise birden fazla kas hedeflenir.

Botoks uygulaması anatomik temelere dayanarak belli noktalara enjeksiyonla kırışıklık ve aşırı hareketin durdurulması özelliğine dayana bir uygulamadır.

   1. Tüm Yüz Uygulaması

En sık yapılan botoks ile kırışıklık giderme ve cilt gençleştirme uygulamasıdır. Yüzde alın, göz çevresi, burun kenarı, dudak üstü gibi belirli alanlara, uygun dozlarda botulinum toksin enjeksiyonu yapılır.

 

      2. Alın Uygulaması

Alın bölgesinde bulunan paralel çizgilere yapılan botoks uygulamasıdır. Alın kırışıklıklarının giderilmesi hedeflenirken yüzdeki doğal mimik ifadelerinin bozulmaması ve yapay bir görünüm ortaya çıkmaması önemlidir.

 

      3. Kaş Arası 

Stresli ve kızgın bir görünüm oluşturan kaş arası çizgilere (frown lines) yapılan botoks uygulaması ile bu gergin görünüm giderilerek daha yumuşak ve genç bir ifade sağlanır. Bu bölgedeki çizgilerin çok derin olması durumunda botulinum toxin enjeksiyonu ile birlikte hyaluronik asit dolgu uygulaması da gerekebilir.

 

      4. Kaz Ayağı Bölgesi (Göz Çevresi Botoksu)

Kaz ayakları, botulinum toksin uygulamalarında ilk akla gelen yüz bölgelerindendir. Göz çevresi bölgesine yapılan bu uygulamaya kaz ayağı botoksu adı verilmektedir. Göz çevresi, yüz ifadelerinde en çok dikkat çeken ve yaşlanma belirtilerinin ilk başladığı yüz bölgesidir. Göz çevresi botoksu uygulaması yaptıracak kişiler, ‘Mimik/ifade kaybı yaşar mıyım?’ gibi haklı kaygılara kapılabilmektedir. Doğru ellerde, kişinin yüz mimikleri ve bölgedeki kas ve cilt yapısı doğru analiz edilerek yapılan botoks uygulamalarında doğal  bir görünüm olur ve mimik ifadesi bozulmaz.

      5. Dudak Üstü  (Dudak Çizgilerine Botoks)

Ağız hareketlerimizle dudağın üst kısmında oluşan dikey çizgilere, özellikle sigara kullanan hastalarda çok daha belirgin olması ve daha sık görülmesi nedeniyle sigara çizgileri adını vermekteyiz. Bu bölgeye yapılan dudak üstü botoks dokunuşu ile bu çizgiler belirsizleştirilmekte ve ağız çevresindeki yaşlı görünüm giderilmektedir. Bu alanda çok ufak dozlar verilerek dudak doğal hareketleri bozulmadan kırışıklıklar giderilebilir.

 

      6. Dudak Kenarı Çizgileri

Dudak kenarından geniş açılı bir üçgen çizerek alta doğru inen ve yaşlandıkça derinleşen çizgilere Marionette çizgileri adını vermekteyiz. Marionette çizgilerinin alt bölgelerinde dudağı aşağı çeken kaslara yapılan botulinum toksin enjeksiyonu ile dudak kenarı bölgesi, dudak ucu aşağıdan yukarı doğru eğimlendirilerek gençleştirilebilmektedir. Öte yandan, bu botoksun amacı bu çizgileri yok etmek değildir. Kişinin özel durumuna bağlı olarak bu bölgede hyaluronik asit dolgular ile kombine tedaviler uygulanabilmektedir.

 

      7.  Diş Eti Görülen kişiler için (‘Gummy Smile’ için uygulama)

Bu teknikte, gülerken oluşan aşırı diş eti görünürlüğünü azaltmak için dudak üzerinize botoks uygulaması yapılır. Bu işlem sonrası gülüşünüz daha doğal ve çekici bir görünüm kazanır.

 

      8. Burun Üstü Botoksu (Tavşan Çizgileri – Bunny Lines)

Burun sırtından her iki tarafta göze doğru uzanan hafif kavisli çizgilere tavşan çizgileri (bunny lines) denilmektedir. Bu bölgeye yapılan küçük bir botoks dokunuşuyla, bu olumsuz görünüm giderilebilmektedir.

 

      9. Çene Botoksu

Bu botoks tekniği, özellikle çiğneme kası fazla gelişmiş kişilerde, köşeli yüz görünümünün daha oval ve dolayısıyla daha genç bir görünüme döndürülmesini amaçlar. Kimi zaman tek taraflı kas gelişimi olan bireylerde, tek taraflı olarak da uygulanabilmektedir.

 

     10. Boyun ve Dekolte Botoksu

Çene altı-gıdı ve dekolte bölgesinde bulunan platismal bant çizgilerine uygulanan boyun botoksu ile bu alandaki kırışıklık ve sarkma görünümünün azalması sağlanır. Bu yöntem botoksla gıdı estetiği olarak da adlandırılmaktadır. Bu işlem ile daha kırışıksız ve genç bir boyun-dekolte görünümü sağlanabilmektedir.

 

AMELİYATSIZ KAŞ KALDIRMA (KAŞ KALDIRMA BOTOKSU)

Kaş kaldırma ameliyatına uygun olmayan ve/veya ameliyat olmayı istemeyen hastalarda botoks ile kaş kaldırma, sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. 

BOTOX NASIL UYGULANIR?

Uygulama öncesinde, işlem yapılacak alan lokal anestetik krem uygulaması ile uyuşturulur. Bu sayede işlemin oldukça ağrısız ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanınır. Çok ince özel iğneler ve özel tekniklerle birden fazla noktada kas içerisine enjeksiyon yapılır.

 

MİKRO BOTOKS (MICRO BOTOX – MESOBOTOX – SANATÇI BOTOKSU) NEDİR?

Bu teknikte klasik botoksun aksine tedavi, kas içine değil cilt içine yapılır. Bu yöntem, aynı zamanda mezobotoks olarak da bilinir. Çok ince deri çizgileini azaltır-deriyi parlatır ve terleme ve yağlanmayı azaltır. Dolgu maddeleri ve botilinum toksini karıştırıarak yüzeysel uygulamalar yapılmaktadır.

BOTOX (BOTOKS) ETKİ SÜRESİ NE KADARDIR?

Botulinum Toksin ilacının etkisi, enjeksiyondan 3-5 gün sonra net olarak belirmeye başlar ve işlemin sonucu, 1-2 haftada tam olarak ortaya çıkar. Botoksun kalıcılık süresi hastadan hastaya ve uygulanan tekniğe bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre ortalama 4-6 ay kadardır. Teorik olarak botulinum toksine karşı antikor gelişme olasılığı mümkündür, o nedenle doğru zaman aralıklarında yapılması ve uzman doktorunuz tarafından belirli periyotlarla takibi en uygunudur. Normalde hastaların tekrar gelme süreleri 6-8 ay olmaktadır.

 

BOTOKS YAPTIRMAK İÇİN İDEAL YAŞ KAÇTIR? BOTOKS YAPTIRMAYA BAŞLAMAK İÇİN EN ERKEN YAŞ KAÇTIR?

Botoks tedavisinin ideal başlangıç yaşı kırışıklıklarınızın henüz belirginleşmediği 30’lu yaşlarınızın başıdır; çünkü botoks ideal bir önleyici tedavidir. Kırışıklık tedavisi denildiğinde akla yalnızca var olan kırışıklıkların giderilmesi gelmemeli, yeni oluşacak kırışıklıkların önlenmesi de düşünülmelidir. Kişinin özel durumuna bağlı olarak botoksa başlama yaşı 20’li yaşların ortası veya sonları da olabilir. Botoksa ihtiyacınız olup olmadığı konusunda en sağlıklı karar, uzman doktorunuzun muayenesi sonrası verilecektir.

 

BOTOX YAPTIRDIKTAN SONRA MASKE GİBİ İFADESİZ BİR YÜZÜM OLUR MU?

Uygun tekniklerle ve tecrübeli ellerde gerçekleştirildiği sürece böyle bir ihtimal bulunmamaktadır. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile hem kırışıklıkların giderilmesi hem de mimiklerin korunması mümkündür.

 

BOTOKS YAPTIRMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMEK LAZIM?

Bu işlemden önce herhangi bir kan sulandırıcı kullanmıyor olmanız istenir (aspirin, kumadin gibi). İşlemden önce kan sulandırıcı, ağrı kesici ilaçlar veya C vitamini, gingko, ginseng ve türevleri gıda destekleri kullananlar bireylerde, morluk oluşma ihtimali artar. Bu nedenle, mümkünse işlemden bir hafta önce bu ilaç veya gıda desteklerini bırakmanız önerilir. Ayrıca son 6 ayda tetanos aşısı olmuş iseniz bu durum, botokstan fayda görme olasılığınızı düşüreceğinden botoks yaptırmanız önerilmez. Hamilelere ve emziren annelere de botoks önerilmemektedir.

 

BOTOKS YAPTIRDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMEK LAZIM?

Botulinum toksin uygulaması sonrasındaki 1-2 saat yüz yıkama veya yüze yapılacak uygulamalardan kaçınmak gerekir. Bunun dışında hasta normal yaşamına devam edebilir.

 

BOTOX (BOTOKS) YAPTIRDIKTAN SONRA ZAMANI GELİNCE TEKRAR ETTİRMEZ İSEM DAHA KÖTÜ OLUR MU?

Botoks uygulamasının etkisi tamamen geçtikten sonra tekrar ettirmezseniz yüzünüzde hiçbir şey daha kötü olmaz. Botoksun böyle bir etkisi söz konusu değildir. Daha kötü olmamanın yanı sıra, yüzünüz eski hâlinden biraz daha iyi bir görünümde olacaktır.

 

BOTOKS SEANSLARI TEKRARLANDIKÇA KALICILIĞI ARTAR MI?

Evet, botoks uygulamaları doğru ellerde doğru takip periyotlarında yapıldığında kalıcılık süresi göreceli olarak artacaktır. Botulinum toksin maddesinin etki ettiği kas ve sinirlere tekrarlanan uygulamalar sayesinde kişi, hedeflenen botoks etkisi durumuna alışmakta ve ilk kez botoks yaptırmış birine kıyasla daha uzun süreli ve kalıcı etki görmektedir.

 

BOTOX (BOTOKS) UYGULAMASI YERİNE KIRIŞIKLIK AZALTICI KREM KULLANSAM OLUR MU?

Botulinum toksin enjeksiyonu yerine krem kullanarak kırışıklıkları aynı seviyede tedavi etmek mümkün değildir.  Kremler cildi nemlendirir, besler, güneşten korur ve kırışıklıklara karşı kolajen sentezini arttırarak kısmi de olsa faydalı sağlar. Cilt tipinize uygun iyi bir nemlendirici ve güneş koruyucu krem kullanmanız, kişisel bakımınız ve yaşlanma karşıtı tedavinizde en önemli noktalardan biridir; ancak bu kozmetik ürünlerin etkisi botoks ile kıyaslanacak veya bu yönteme alternatif oluşturacak düzeyde değildir.

Translate »
WhatsApp mesaj gönder