Cumhuriyet Bulvarı No: 127 D:5 Alsancak /İZMİR Konumumuz 0232- 421 07 21 0530 022 07 21 Pzt - Cum 09:30 - 19:00 / Cts 9:30 - 14:30/

Jinekomasti

Jinekomasti ( erkekte meme büyümesi)

Erkek memesinin aşırı gelişimine jinekomasti denir. Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir.

Genellikle hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklandığı düşünülür. Ergenlik çağındaki erkeklerin yaklaşık  %75 inde rastlanabilen  jinekomasti, vakaların yine % 75 inde herhangi bir tedavi olmaksızın kendiliğinden birkaç yıl içinde kaybolur.  Bu sebeple 14- 15 yaşlarında jinekomasti ile başvuran erkeklerde bazı hormon tetkikleri ve incelemeler yapılıp takip edilmelidir. Jinekomasti sıklıkla normal bir durumdur. Herhangi bir sağlık tehlikesi yaratmamakla beraber,  çok nadir olarak sağlığı tehdit edebilecek farklı bir rahatsızlığın ( karaciğer hastalıkları, tiroid hastalıkları, akciğer ,kolon ve prostat kanseri, testosteron dengesizlikleri gibi) göstergesi olabilir. Jinekomastiyi meydana getiren sebep belirlenebilirse, buna yönelik tedavi uygulanabilir. Ancak %90- 95 durumda altta yatan herhangi bir sebep bulunamaz ve estetik amaçlı tedavi yapılır ki bu tedavi de cerrahi tedavidir.

Jinekomasti olan hasta ne yapmalıdır?
Jinekomasti şikayeti olan hasta bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanına muayene olmalıdır. Muayene sırasında; meme büyüme şikayetinin ne zamandır mevcut olduğu, memelerde ağrı ya da hassasiyet olup olmadığı, herhangi bir ilaç öyküsü bulunup bulunmadığı, kilo alıp verme öyküsünün varlığı, karaciğer ya da tiroid hastalığının olup olmadığı doktor tarafından sorgulanır. Hastanın tetkiklerinde problem yoksa hastanın estetik problemi cerrahi yapılarak giderilir.

Jinekomasti düzeltilmesi için seçilen ameliyat yöntemi jinekomastinin tipine göre belirlenir. Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction (vakumla yağ alma) ve meme bezinin çıkarılma teknikleri en uygun tekniklerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularına göre değişir. Eğer jinekomasti çoğunlukla yağ  doku kaynaklıysa liposuction en ideal tedavi seçeneğidir. Eğer yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı da varsa  liposuctionla birlikte meme dokusunun da çıkarılması gerekebilir. Yağ ve meme dokusu fazlalığının yanında deri fazlalığı da mevcutsa yağ ve meme dokusunun çıkarılması yanında deri de birlikte çıkarılabilir. Sonuç olarak jinekomasti şikayeti olan hasta bir plastik cerraha başvurduğunda doktoru tarafından yapılan muayene ve gerekli tetkikler sonucunda kendisi için ne tür bir ameliyat gerektiği konusunda bilgilendirilecektir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası meme tekrar büyür mü?

Ameliyat sonrasında hastanın aşırı kilo alırsa (15-20 kg) meme bölgesinde yağ dokusunda bir artış olabilir, bunun haricinde jinekomasti ameliyatı sonucu tekrar eski hale dönmek söz konusu değildir.

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Ergenlik dönemi bitiminden itibaren yani 17-18 yaşından itibaren bu ameliyat yapılabilir. 15-16 yaşlarında başvuran hastalarda %75 erkekte görülebilen ve çoğunlukla kendiliğinden gerileyen fizyolojik jinekomasti olabileceğinden beklemek gerekmektedir.

Hasta, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

 Jinekomasti ameliyatı hangi tür anestezi ile yapılmaktadır?

Jinekomasti ameliyatı özellikle liposuction ile yapılacaksa sedasyon(sakinleştirici)  eşliğinde lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Açık ameliyat gerektiğinde sıklıkla genel anestezi altında yapılmaktadır.

Ameliyattan sonra korse takılmalı mıdır?

Ameliyattan sonra  şişlikleri en aza indirgemek ve küçülen meme üzerindeki derinin toparlamasına destek olmak amacıyla ameliyattan sonra 3 hafta süre ile band tarzında  korse kullanımı önerilmektedir.

Translate »
WhatsApp mesaj gönder