Cumhuriyet Bulvarı No: 127 D:5 Alsancak /İZMİR Konumumuz 0232- 421 07 21 0530 022 07 21 Pzt - Cum 09:30 - 19:00 / Cts 9:30 - 14:30/

Meme Büyütme (Silikon Protez Uyg.)

Augmentasyon mamoplasti de denen bu ameliyat silikon protezlerin (implant) memeye yerleştirilmesiyle yapılmaktadır.

Amaçları:

  • Hamilelikten sonra hacim kaybına uğrayan ve sarkan memeleri daha dolgun ve dik hale getirmek,
  • Meme kanseri sonrasındaki meme kayıplarını onarmaktır.

Meme büyütme basit olarak meme dokusu altına konan silikon implantlarla (protez) yapılmaktadır. Bugün sık kullanılan implantlar silikon bir zarf (kılıf) içinde silikon jel veya serum dolu olanlardır. İmplantlar farklı hacimlerde, düz yüzeyli veya pürüzlü yüzeyli (textured), şekil olarak yuvarlak veya anatomik (damla) şekilli olabilmektedir. Silikon implantların bugüne dek herhangi bir kanserojen, immünolojik veya romatizmal hastalığa yol açtığı saptanmamıştır. Günümüzde güvenle kullanılmaktadır. Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri ve Japonya’da üretimleri sürmektedir. Türkiye’de bu ülkelerden ithal implantlar kullanılmaktadır.

Yerleşim

Meme implantları meme dokusu altına veya meme altındaki kas altına (pektoral kas) yerleştirilebilmektedir. Meme dokusunu bozmadığı için süt vermeye zararı olmaz. Meme implantlarında en sık rastlanan problem çevresinde oluşan kapsül dokusudur. İmplant bir yabancı cisim olduğu için çevresinde bağ dokusundan bir zar (kapsül) oluşması doğaldır. Bu kapsül genellikle bir problem oluşturmaz. Ancak nadiren kalınlaşip sertlik yapabilir. O zaman müdahele ile alınması veya kesilmesi gerekebilir. Günümüzde kullanılan pürüzlü yüzeyli (textured) implantlar ve operasyon sonrası önerilen masajlar sayesinde kapsül oluşumu minimale indirilmiştir.

Silikon implantlar memenin radyolojik tetkikine (mamografi) engel olmaz. Kadınlar rutin meme kontrollerine devam edip, implantları ile mamografi çektirebilirler.

Anestezi

Meme büyütme operasyonu çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılması da olasıdır. Kanamayı azaltmak için operasyon esnasında özel bir solüsyon (serum-adrenalin) memelere enjekte edilmekte ve kan kaybı çok az olmaktadır.

Operasyon izi

Operasyonda implantlar genellikle meme altı çizgisinde yapılan 4 cm. lik bir insizyonla girilerek yerleştirilmektedir. Bu operasyon izi ancak meme kaldırıldığında görülebilir. İmplant bazen isteğe bağlı olarak meme başi (areola) veya aksilladan da (koltuk altı) yerleştirilebilir.

Operasyon sonrası

Hasta operasyonun ertesi günü hastaneden taburcu olabilir ve 3- 4. gün normal işine dönülebilir. Dikişler eriyen tipte ve tamamen deri içindedir. Alınmasına gerek yoktur. Operasyon sonrası kullanılacak özel sütyen ile iyileşme izlenir. Banyo  4. veya 5. Gün yapılabilir.  Aşirı spor aktivitelerine 6-8 haftada izin verilir.

Meme estetik cerrahisi

Meme büyütme estetik cerrahisi

Translate »
WhatsApp mesaj gönder