Cumhuriyet Bulvarı No: 127 D:5 Alsancak /İZMİR Konumumuz 0232- 421 07 21 0530 022 07 21 Pzt - Cum 09:30 - 19:00 / Cts 9:30 - 14:30/

Yüz Germe (Facelift)

YÜZ GERME- YENİLEME

Yüz germe-yenileme ameliyatında; yüzdeki fazla yağlar alınır, yanak-boyun gerilir-göz kapakları düzeltilir ve yüzde gerekli alanlara yağ dokusu transferi yapılır.

İnsan yaşlandıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenler (dış ortam kirliliği, sigara, alkol, kötü beslenme) nedeni ile yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüze baktığımızda; belirgin alın ve göz yanı çizgileri, düşük kaşlar, sarkmış-kırışmış  göz kapakları, torbalanmış alt göz kapakları, derin ağız kenarı ve dudak çizgileri, bozulmuş yüz konturu, derin boyun çizgileri ve perdelenmeleri görürüz. Deri canlılığını kaybetmiş, üzerinde güneş lekeleri ve diğer benler belirmiş, incelmiş ve kırışmıştır.

Yüzdeki bu yaşlanma belirtilerine karşı yapılabilecekleri iki ana toplayabiliriz:

 1. Yüz germe-yenileme operasyonları
 2. Alın germe- kaş kaldırma
 3. Yanak (yüz) germe (Total germe veya mini germe)
 4. Boyun germe
 5. Göz kapağı estetiği
 6. Burun estetiği
 7. Diğer düzeltici cerrahiler (deri lezyonları alınması, deri soyma işlemleri vb)

Yüzdeki estetik uygulamalar;
Dolgu uygulamaları:

 • Yağ dolgusu: Kişinin kendi yağının alınarak yanak, dudak ve diğer yüz konturlarına verilmesi
 • Sentetik dolgu maddeleri ile kırışıkların, dudakların ve küçük düzensizliklerin giderilmesi
 • Soyma işlemleri (Peeling)- Kimyasal (asitlerle), mekanik (dermabrazyon) ve lazer ile peeling
 • Botoks uygulaması (Kasları durdurarak üzerindeki deri kırışıklarını yok etme)
 • Deri uyarma- canlandırma işlemleri: Dermoroller- mezoterapi- radiofrekans gibi uygulamalar
 • Kozmetik ürün uygulamaları – Evdeki uygulamalar- krem- maske-losyon

Yüz Germe ( Facelift, Ritidektomi )

Yüzdeki germe ameliyatının  yöntemine hastanın gereksinimine göre karar verilir. Bazı hastalarda sadece yanakların veya alın bölgesi gerilmesi güzel bir sonuç yaratabilir. Gerekli hallerde total yüz germe de (alın-yanak-boyun-çene altı-göz kapaklarını içine alır) yapılabilmektedir. Yüz germede amaç; sarkan—fazlalaşan deriyi gerip fazlasını atmak, gevşemiş kasları ve zarları germek ve asmak, yer değiştiren yüz yağ kitlelerini asmak ve eski yerine çekmek olarak özetlenebilir.

Yüz germe erişkin olan her hastaya (kadın veya erkek) 30- 75 yaş arasında uygulanabilir. Bu ameliyatlar kişiye daha gergin, düzgün konturlu ve daha genç görünümlü bir yüz kazandırır.  Ameliyat etkilerinin ne kadar süreceği hastanın yaşına, deri tipine, operasyon tekniğine (tam yüz germe veya mini germe vb.) göre değişmekle birlikte, etki ortalama olarak 10 yıl kadar sürmektedir. Yüz germe tekrarlanabilen bir operasyondur. Yüz germe yaşlanmayı durdurmaz, fakat hastada yaşına göre daha genç bir görüntü sağlar.

Yüz germe ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Eğer hasta isterse rahatlatıcı ilaç vererek lokal anestezi de yapılabilir. Her estetik cerrahın kendine göre tekniği  olmakla birlikte MACS lift son yıllarda tercih edilen yöntem olmuştur. Burada iz; favori hattı önünden başlar, kulak önünde devam eder ve kulak memesi seviyesinde biter. Bu teknik izi limitlenmiş, fakat germe-kaldırma etkinliği tatminkar olan bir yöntemdir. İzler doğal çizgilere uydurularak mümkün olduğu kadar gizlenmektedir. Yüz germede hem deri hemde derin zar ve kaslar gerilip- sıkılaştırılmaktadır.

Ameliyat süresi tekniğe ve hastaya göre değişir ve 2,5 saatten (mini germe), 6-8 saate (total yüz germede) kadar sürebilir. Yüz germe ameliyatının alın-kaş –şakak germe kısmı endoskopik olarak ta (küçük deliklerden girerek ve endoskop yardımıyla) yapılabilmektedir. Yanak- boyun germe yine klasik olarak yapılmaktadır. Ameliyat sonrası hasta bir veya iki gece hastanede kalmaktadır. İyileşme, şişlik ve morlukların geçmesi 8-10 gün sürmektedir. Operasyon sonrası hasta 1-2 gün kapalı pansuman ile izlenir. Sonra yara izlerine küçük deri bandları uygulanır. Dikişler kendiliğinden eriyen tiptedir. Ameliyat sonrası 4-5. günden itibaren banyo yapılabilir. Hasta 2-3 hafta kendisine verilen özel yüz yüz maskesini kullanmaktadır.

Yüz yenileme işlemlerine estetik göz kapağı, estetik burun ameliyatı, çene konturu düzeltme ameliyatları katılabilir. O zaman yüz görünümünde daha etkin sonuçlar alınabilir.

Translate »
WhatsApp mesaj gönder