Cumhuriyet Bulvarı No: 127 D:5 Alsancak /İZMİR Konumumuz 0232- 421 07 21 0530 022 07 21 Pzt - Cum 09:30 - 19:00 / Cts 9:30 - 14:30/

Klinik Lazer Tedavileri

Yeni teknolojilerle üretilen lazerlerden Erbium YAG (Er:YAG) ve Neodimium YAG (Nd:YAG) lazer kombinasyonu farklı dalga boyu ve enerji seviyeleri kullanılarak, çok geniş bir spekturumda deri-deri altı problemlerin çözümünde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.   Ayrıca yeni geliştirilen yumuşak ısıtıcı dalga özelliği (Piyano mod) ile deri altında kollajen ve elastik liflere etki ederek yüz ve vücut liftingi sağlanabilmektedir. Farklı lazer dalga boyları ile  derinin yüzeyel ve derin tabakalarına istenilen oranda ve enerjide ulaşarak farklı lezyonların ve problemlerin tedavisi sağlanmaktadır.

Kombine lazerle yapılan tedavilere örnekler:

Yüz gençleştirme (3 ve 4 boyutlu) : Her iki lazer tipi aynı seansta, üç veya dört farklı basamakta  kullanılarak yüz derisinde soyma (lazerbrazyon), sıkılaştırma- lifting, hücre ve kollajen uyarılması-yenilenmesi şeklinde etkilerle yüz yenilemede kullanılmaktadır. Burada ağız içi mukozasının sıkılaştırılması da  de sağlanarak tedaviye 4. boyut eklenmiş ve yanak cildinin hem dıştan hem de içten sıkılaşma ve yenilenmesi sağlanmıştır. Bu uygulamada yüzeyel küçük skarlar, yağ kistleri, lekelenmeler, kırışıklıklar ve benler de yok olmaktadır.

Benler (nevüsler)- deri lezyonları: Derideki selim kaynaklı et beni (intradermal nevüs), keratoz, siğil, yaşlılık lekeleri gibi lezyonlar cerrahi olmadan, lazer enerjisi ile eritilerek yok edilmektedir. Bu hem kısa sürede, hem de izsiz bir yok etme sağlamaktadır.

Damarsal lezyonlar (Örümcek damar – kırmız nokta- varis genişlemeleri): Deride kılcal damar çatlaması, damar yumağı veya varis genişlemeleri şeklinde olan kırmızı ve mavimtrak damar problemleri (örümcek damarlar)  Nd-YAG lazer sayesinde bir veya iki seansta yok edilebilmektedir. Burada lazer ışını direkt olarak damar içinde dolaşan hemoglobini hedeflemekte ve yüksek enerji ile damarı büzüştürüp- kapatmaktadır. Lazer sadece hedefe yöneldiği için bu tedavide deri hücreleri ve çevre dokular zarar görmemektedir.

Aşırı terleme: İkili lazer teknolojisi koltuk altı aşırı terleme probleminde hem deri altından,hem de deri üstünden uygulamalarla derideki ter bezlerini kalıcı olarak tahrip ederek, terlemeye kalıcı bir çözüm getirmektedir. Bilindiği gibi koltuk altında terlemeye karşı botoks ta kullanılmaktadır. Ancak bunun etkisi süreli ve geçicidir. Fakat lazer tedavisi ile ter bezleri kalıcı olarak yok edilmektedir.

Yara izleri- skarlar: Er-YAG lazerler, abrazyon (zımparalama) özelliği ile eski operasyon izleri, akne skarları veya eski yanık skarlarını azaltmak ve düzgünleştirmede kullanılmaktadır. Burada amaç, skarı çevre doku ile birlikte soymak, sonuçta oluşacak yeni derinin daha düzgün görünmesini sağlamaktır. Skar azaltma tedavisinde; 2 veya 3 seansta düzgün bir deri görüntüsü oluşturmak mümkündür.

Lazer lipoliz: Lazer enerjisi kullanılarak yağ dokusunun ertitilmesi de mümkündür. Bölgesel yağ toplanmalarında Nd:YAG lazer enerjisi çok ince bir fiber ve kanül  kullanılarak deri altına iletilmekte ve orada bulunan fazla yağ tabakası eritilip konturun düzelmesi sağlanmaktadır. Buna örnek çene altı (gıdı), koltuk altı, kol altı ve diz iç kısımları gibi alanlardır.

Fraksiyone lazer uygulamaları:  Deride değişik derinlikte birçok mikro delikler açarak etki eden bir teknoljidir. Bu lazer uygulaması ile ciltte gözle görülmeyen bir soyulma, yenilenme,  kollajen ve hücre uyarılması, sıkılaşma ve renk açılması elde edilir. Diğer abrazyon (soyma) metodlarına göre çok kısa sürede iyileşme sağlayabilen yeni bir tedavi metodudur.

Fraksiyonel lazer uygulamaları sonucunda nüfuz edilen bölgelerde yenilenen hücreler sayesinde deride parlak, yumuşak ve taze bir görünüm elde edilir. Derinin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır, ince ve  yüzeyel izler kaybolur, derin izler yüzeyelleşir. Renk ve ton farkları soyulma etkisi ile kaybolur veya azalır.

Akne İzi Tedavisi
Akneler (sivilceler) şiddetli olduğunda, tedavi edilmediğinde, ya da elle oynandığında iz bırakarak (skarla) iyileşebilir. Deride pürüzlü rahatsız edici bir görünüm oluşturur.
Fraksiyonel lazer tedavisi ile bu izlerin giderilmesi günümüzde kullanılan en yeni yöntemlerdendir.

Fraksiyonel lazer sivilce izlerinin tedavisine yepyeni bir boyut kazandırmıştır. Deride kusurlu alanlarda derinlemesine etki ederek çökmüş skarlarda iyileşme ve dolgunlaşma, çıkıntılı bölgelerde de zımparalama etkisi yapar. İyileşme esnasında yeni oluşan sağlıklı deri bu alanları düzgün bir şekilde örter. Bu sayede her seansta izler yavaş yavaş azalır.

Fraksiyonel lazer ile akne izi tedavisinde seans aralıkları kişiye özel olarak ayarlanabilir. Genelde ortalama 3-4 hafta aralıklarla 3-5 seans olarak uygulanır. Bu yöntemle üç seans sonrası sivilce izlerini % 50-80 oranında azaltmak mümkündür.

Lazer tedavileri

Translate »
WhatsApp mesaj gönder