Cumhuriyet Bulvarı No: 127 D:5 Alsancak /İZMİR Konumumuz 0232- 421 07 21 0530 022 07 21 Pzt - Cum 09:30 - 19:00 / Cts 9:30 - 14:30/

Çene Düzeltme (Mentoplasti)

İnsanlarda çene ucu normalden büyük veya küçük olabilir. Bunların düzeltilmesi işlemine mentoplasti denir. Mentoplasti çenenin estetik ameliyatı olup, çenenin yüz ölçü ve oranları  ile uyumlu hale getirilmesi amacı ile yeniden yapılandırılmasını tanımlar. Bu cerrahi çenenin görünüşünü ve yüzün genel orantılarını iyileştirir.  Örneğin burun görünüşünü daha hoş hale getirir.

Bir bireyin fazla ya da az çekici gözükmesine neden olabilen ortak fikir birliğinin olduğu yüz hatları vardır. Yüzdeki tüm yapılar kendi içerisinde uyumlu ve dengeli olmalıdır. Bu yapıların birbirleriyle ilişkilerinin, açılarının, mesafelerinin her insanda farklı olmasının yanında, her insan için ” ideal oranlar ” hesaplanabilir.

İdeal çene pozisyonu burun tabanından, aşağı doğru çizilen dik hayali bir çizginin 2-3 mm gerisinde olmalıdır 2-3 mm den daha fazla geriye sapmalar zayıf çene, tersi de kuvvetli çene olarak kabul edilir. Kadınlarda, ideal çene pozisyonu bu ideal yerin biraz daha gerisinde olabilir ki bu da daha istenen bir estetik görünüm yaratır. Erkeklerde, erkeksi bir görünüş veren kuvvetli bir çene çizgisi tercih edilir.

Operasyon amacı

Mentoplasti, geride ve küçük kalmış  bir çeneyi büyütmek için çene önüne implant yerleştirerek, dolgu yaparak, yağ enjekte ederek veya ya da hastanın kendi çene kemiğinin bir parçasının hareketlendirip ilerletilmesiyle yapılabilir. Çok küçük çenesi olan hastalarda çeneye ekleme yapmak için vücudun kendi dokusu kullanılabilir, bunun için kemik veya kıkırdaklar kullanılabilir. Mentoplasti, çıkıntı yapan genel dış görünümü bozan fazla belirgin bir çeneyi küçültmek için kemiğin bir parçasını çıkararak da yapılabilir.

Preop hazırlık

Cerrahınız, mentoplasti ameliyatının sonuçları hakkında gerçekçi beklentileri oluşturmak üzere size yüz analizinizi yapacak, önerilerde bulunacaktır. Planlanan ameliyat, aklınızda herhangi bir soru bırakmayacak şekilde ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Cerrahınız, gözlemleri ve ihtiyacınız doğrultusunda ek yüz cerrahileri önerebilir.

Ameliyata karar verildiğinde kapsamlı tıbbi öykünüz alınacak, önceki ameliyatlarınız hakkında sorular sorulacaktır. Genel sağlık durumunuza göre laboratuvar testleri istenebilir. Ameliyat öncesi daha iyi bir görünüm sağlamak için yapılacak çene büyütme veya küçültme miktarını belirlemek, yükseklik ve pozisyonunda değişiklik yapmak için röntgen tahlilleri istenebilir.

Başka türlü bilgi verilmediyse ameliyat önceki akşam gece yarısından sonra hiçbirşey yenilmemeli ve içmemelidir. Operasyondan önce dişlerinizi fırçalamalısınız.

Operasyon

Mentoplasti sedasyonlu ya da sedasyonsuz lokal anestezi, ya da genel anestezi altında yapılabilir. Operasyon bir gece yatarak veya günü birlik şekilde yatış gerektirmeden yapılabilir. Ameliyat yapılacak işleme bağlı olarak 30 dakika ile 3 saat arasında sürebilir.

Eğer çene için implant gerekirse, cerrah çene altından veya ağız içinden küçük bir insizyonla başlar. Doktorunuz, planlanan kesi yeri hakkında ameliyat öncesi sizi bilgilendirilecektir. İmplant çene önüne, yumuşak dokuların derinine yerleştirilir. Hastanın anatomisi ve kendi koşulları implant ihtiyacını belirler. Gerekli şekilde çenenin şekillendirilebilmesi için değişik implant çeşitleri vardır. Pek çok çalışmada mükemmel şekillendirmeyi sağladıkları kanıtlandığı için Medpor  veya silikon en sık kullanılan implantlardır. Mentoplasti de implantı tespit için vida konabilir veya vidalamadan yumuşak doku tespiti yapılabilir. Amaç  çene çıkıntısını azaltmak ise çene ucu traşlanarak veya kesilerek bu amaç gerçekleştirilir.

Operasyon sonrası yapılması gerekenler

Ameliyat sonrası oluşabilecek olan ağrı ilaçlarla kontrol edilir. Hastalarda görülen çenede gerginlik hissi haftalar içinde azalır. Ödem ve morarma olabilir. Ödem ameliyat sonrası birinci haftada maksimuma ulaşır sonra azalmaya başlar. Ameliyattan sonra 2 veya 3 gün boyunca çeneye bandaj uygulanır. Kullanılan dikişler ameliyattan sonra 5 ya da 7 gün içinde alınır veya kendiliğinden erir.

Ameliyat sonrası birkaç gün çiğneme kısıtlanabilir, sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmek gerekebilir. Ameliyattan 10 gün sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilir.

Translate »
WhatsApp mesaj gönder