Cumhuriyet Bulvarı No: 127 D:5 Alsancak /İZMİR Konumumuz 0232- 421 07 21 0530 022 07 21 Pzt - Cum 09:30 - 19:00 / Cts 9:30 - 14:30/

Estetik Burun (Rinoplasti)

Hastanın  burnunu yüzün estetik oran ve şekline uyumlu hale getirmeyi amaçlayan bir girişimdir. Burundaki şekil ve fonksiyon bozuklukları, doğumsal veya sonradan edinilmiş (travma veya büyüyen kitlelerle) olabilir. Rinoplasti sayesinde burun küçültebilir, büyütülebilir (çökmüş, ameliyat sonrası oluşmuş semer burunlar gibi), uç kısmı değiştirilebilir (tip cerrahisi), burun kanatları daraltılabilir, burun sırtı, burun septumu (orta direk) düzeltilebilir, yer değiştirilebilir, burun açıları değiştirilebilir.

Burun estetik cerrahisi öncesi planlamada kişinin diğer yüz oluşumları, yapısı, açı ve ölçüleri göz önüne alınarak o yüze uygun bir burun planlanır, hasta ile imajlar üzerinde konuşulur, bir ortak fikir oluşturulur ve daha sonra operasyon gerçekleştirilir. Rinoplastide hastanın gereksinimleri ne ise, ona göre bir plan ve girişim yapılır. Bazen sadece burun ucunu düzeltmek bile yeterli olabilir.

HASTA YAŞI

Kızlar 15-16, erkekler ise 17-18 yaşlara geldiğinde burun estetik operasyonu olabilirler. Bu yaşlar burnun artık son halini aldığı yaşlardır. Bu yaşları geçtikten sonra herhangi bir yaşta rinoplasti yapılabilir.

Doğumsal bozukluklar söz konusu olduğunda daha erken yaşlarda da burun operasyonları yapılmaktadır. Örneğin yarık dudak- burnu deformitesi gibi.

ANESTEZİ

Limitli girişimler lokal anestezi altında yapılmakla birlikte, hastanın konforu açısından rinoplasti genel anestezi (tamamen uyutarak) altında yapılmaktadır. Operasyon süresi standart rinoplasti için 1,5-2,5 saattir. Deformasyonun fazla olduğu hastalarda ameliyat 3-4 saat sürebilir. Hasta operasyon sonrası genelde bir gece hastanede yatmaktadır.

OPERASYON SONRASI

Operasyonda hasta uyanmadan önce gerekliyse burun içine tampon (delikli-nefes aldırır silikon tampon) konur. Burun dışına da bandajlama ve plastik atelleme yapılmaktadır. Tampon 1-2 gün, atel 7 gün kalmaktadır.

Hastalar operasyon sonrası tampon alınması (2.gün), atel alınması-bandaj uygulanması  (7. gün) ve bandaj çıkarılması (14. gün) olmak üzere üç kez görülmektedir. Sonrasında 2 ay, 6 ay ve 1 yıllık kontroller yapılmaktadır.

Hastalar 24 saatten sonra oturarak çalışabilirler. Üçüncü günden itibaren de işe gidebilirler. Burun yaklaşık 3-4 hafta travmalarda korunmalıdır. Kontakt lenslerin operasyon sonrasında kullanılmasında sakınca yoktur. Ağır olmayan gözlükler alına bantla tutturularak kullanılabilir. Burun alçı atel çıktıktan sonra bir süre daha ödemli (şiş) kalmaktadır. Daha sonra yavaş yavaş gerçek formasyonuna kavuşur. 

Estetik rinoplasti

Translate »
WhatsApp mesaj gönder