Cumhuriyet Bulvarı No: 127 D:5 Alsancak /İZMİR Konumumuz 0232- 421 07 21 0530 022 07 21 Pzt - Cum 09:30 - 19:00 / Cts 9:30 - 14:30/

Leke Tedavisi

Leke tedavileri

Yüz ve gövdedeki lekelerde farklı tedaviler vardır. Bunlar lekenin tipine ve hastanın durumuna göre düzenlenmektedir. Kliniğimizde lekeler için:

 • Cosmelan- Dermamelan
 • Fraksiyone Lazer
 • Spot eraser tedavisi
 • Kimyasal peeling
 • Leke açıcı kremler

kullanılmaktadır.

Cosmelan- Dermamelan Maske ve Ürün Sistemi

Leke tedavisinde Cosmelan – Dermamelan adıyla bilinen ürünler nedir?

Cosmelan – Dermamelan, içeriğindeki soyucu ve baskılayıcı enzimsel maddeler aracılığı ile leke tedavisinde kullanılan; maske, devam kremi ve nemlendiriciyi kapsayan kozmetik bir ürün paketidir. Tedaviye adını da veren ürün paketinin maske uygulaması aşaması hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Cosmelan – Dermamelan Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Cosmelan – Dermamelan uygulamasının yapılacağı bölgeler belirlenir. Uygulamanın ilk aşamasında cilt yüzeyi tedaviye başlangıç solüsyonu ile temizlenir. Kozmetik ürün paketi içerisinde yer alan maske, cilt üzerine leke yoğunluğuna bağlı şekilde uygulanır. Uygulanan maske, cilt üzerinde hekimin tedavide uygun göreceği süre boyunca (ortalama 8 – 12 saat arası) kalır. Belirlenen süre sonrası, maske yıkanarak çıkarılır. Cosmelan – Dermamelan kozmetik ürün paketi içerisinde yer alan devam kremi, nemlendirici ve önerilecek güneş koruyucu ile tedavi süreci devam eder. 1 hafta içerisinde kişinin cildi yavaş yavaş soyulur ve lekeler renk değiştirmeye başlayarak açılır.

Cosmelan – Dermamelan Uygulamasından Hangi Alanlarda Fayda Sağlanır?

Cosmelan – Dermamelan;

 • Melazma tedavisinde,
 • Hamilelik sonrası oluşan lekelerin tedavisinde,
 • Ciltteki spot lekelerin tedavisinde,
 • Akne izlerinin giderilmesinde,
 • Ciltteki yaşlılık lekelerine karşı

kullanılan ve fayda sağlayan kozmetik bir yöntemdir.

Cosmelan – Dermamelan Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

 • Hassas ciltler de dahil olmak üzere her cilt tipine uygundur.
 • Yılın tüm zamanı, her mevsimde uygulanabilir.
 • Ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemidir.
 • Düzenli kullanıma bağlı olarak kısa sürede etkilerini gösterir.
 • Ciltte leke oluşumuna sebep veren melanin miktarının azalmasını sağlar.
 • Leke oluşumu (pigmentasyon) sürecini baskılar.
 • Derinin rengini açma (depigmantasyon) etkisi sebebiyle lekelerin giderilmesine destekleyicidir.
 • Her tür leke tedavisi yöntemine destek bir uygulama olarak kullanılabilir.

Cosmelan – Dermamelan Uygulaması Ne Kadar Sürer ve Kaç Kere Yapılır?

Cosmelan – Dermamelan uygulamasında, klinikte paket içerisinden çıkan maske, genellikle tek bir seansta uygulanır. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda maske iki ayrı seansta uygulanabilir. Uygulama sonrası devam kremi kullanımı 5 – 6 ay sürer. Güneş koruyucu kullanımına ise her zaman devam edilmesi gerekir.

Kozmetik Ürünlerin Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kozmetik ürünler, tümüyle profesyonel kişilerin yönlendirmesi ve özellikle bir hekim kontrolünde başlanması gereken temel ürünlerdir. Farklı cilt yapılarının ihtiyaçları da birbirinden farklılık gösterdiği için, kişilerin özellikleri bilinmeden rastgele verilen kozmetik ürünler cildin daha sorunlu, daha sıkıntılı bir hal alması gibi sonuçlar meydana getirebilmektedir.

Leke tedavisinde fraksiyone lazer kullanımı

Fraksiyonel Lazer Sistemleri cildi iki farklı mekanizma ile yenileyen sistemlerdir.

 • Cilt kendini soyulma süreçlerine bağlı olarak yeniler.
 • Cilt kendini yeni damar oluşumuna bağlı olarak yeniler.

Fraksiyonel Lazer Sistemleri ile yapılan uygulamalarda cilt altı dokusunda kontrollü bir berelenme oluşturulmakta ve sonucunda cilt altında hasar görmemiş hücrelerin onarım mekanizmasını canlandırması ile yenilenme cevabı alınmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Sistemlerinin Uygulama Alanları Nelerdir?

Fraksiyonel Lazer Sistemleri uygulamalarından ciltteki birçok deformasyonun giderilmesinde fayda sağlanmaktadır. Hem kırışıklık ve sarkma gibi yaşa bağlı ortaya çıkan sorunlara yönelik bir anti-aging yöntemi, hem de cilt dokusu üzerinde oluşmuş birçok cilt problemini gidermede bir tedavi metodu olarak Fraksiyonel Lazer Sistemleri uygulamalarının kullanım alanları oldukça geniştir.
Fraksiyonel Lazer Sistemleri ile Gerçekleştirilen Tedaviler:

 • Leke Tedavisi
 • Akne ve İz Tedavisi
 • Gözenek Tedavisi
 • Damar Tedavisi
 • Çatlak Tedavisi
 • Kırışıklık Tedavisi

Fraksiyonel Lazer Sistemleri Uygulamaları Nasıl Gerçekleştirilir?

Fraksiyonel Lazer Sistemleri ile yapılan uygulamalarda ER:YAG lazer ışınları ile derinin sıcaklığı arttırılıp buharlaşma sağlanarak derinin en üst tabakası soyulmaktadır. Her fraksiyonel mikro nokta termal bir alanı oluşturmakta ve bu alanda yapılan kontrollü berelenmeler, bölgenin çevresindeki zarar görmemiş hücreleri çağırarak bölgenin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Hücre yenilenmesini hızlandıran bu süreç, tedavinin amacına yönelik hedeflere ulaşmayı sağlamaktadır.

Kimyasal Peeling Uygulamaları 

Kimyasal peeling çeşitli kimyasal ajanlar (genelde asitler) kullanarak yüzeyel cilt tabakalarının soyulması ve yenilenmesine bağlı bir uygulamadır. Cildi canlandırmak için uygulanabileceği gibi, koyu renkli lekelerin tedavisi, akne ve izlerinin tedavisi için de kullanılabilir.

Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Yüzeysel Peelingler:

Kullanılan meyve asitleri (Glikolik Asit, Pirüvik Asit, Salisilik asit, Laktik Asit) cilde donuk görünüm veren ölü hücreleri temizleyerek sağlıklı hücrelerin gelişmesini ve yüzün canlanmasını sağlar. Kimyasal peeling ile cildin doğal rengi, dokusu ve pürüzsüzlüğü konusunda çok büyük gelişme sağlanabilir. Ayrıca cildi sıkılaştırarak yüzeysel çizgi ve kırışıklıkları da azaltır. Yüzeysel peelingler 2 haftada bir 3-4 kez tekrarlanabilir.

Orta Peelingler:

En çok kullanılanı TCA (triklor asetik asit) peelingler olup işlemden sonra 3-7 gün ciltte kızarıklık ve soyulma görüleceğinden tedavi planı bu duruma göre yapılmalıdır.

Cosmelan ve Dermamelan, orta peeling sınıfına giren bir uygulamadır. Sadece 1 kez yapılması yeterlidir. Maske gibi uygulanan peeling cilt tipine göre 8- 12 saat ciltte kaldıktan sonra temizlenir ve tedavi daha az konsantrasyonda ki aynı ürün ile 3 ile 6 ay devam ettirilir.

Derin peelingler:

Fenol gibi derin peelingler özellikle kardiak risklerinden dolayı klinik ve muayenehane gibi ortamlarda kullanılmamalıdır.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt güneşe karşı çok hassas olduğundan güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Translate »
WhatsApp mesaj gönder