Cumhuriyet Bulvarı No: 127 D:5 Alsancak /İZMİR Konumumuz 0232- 421 07 21 0530 022 07 21 Pzt - Cum 09:30 - 19:00 / Cts 9:30 - 14:30/

Liposuction (Vakumla Yağ Alınması)

Liposakşın (liposuction) vücutta istenmeyen yağların uzaklaştırılmasını sağlayan bir girişimdir. Bir vakum aspiratör ve özel kanüller aracılığı ile karın, kalçalar, baldırlar, üst kol, çene, yanaklar ve boyundan yağ alınabilir. Liposakşın mutlaka plastik cerrahlar tarafından yapılması gereken bir girişimdir. Tecrübesiz ellerde istenmeyen komplikasyonlar gelişebilir ve bunların düzeltilmesi son derece güçtür. Tekniğin tanımlamasında daha eskiden “lipoplasty” veya “suction lipectomy” gibi deyimler de kullanılmıştır. Öncelikle doğal olarak diyet ve egzersizle kilo vermek denenmeli, eğer belli bölgelerdeki yağ kitlesi eritilemiyorsa liposakşın yapılmalıdır.

Teknik için uygun hastalar

Öncelikle hastanın gerçekçi beklentileri olmalıdır. Liposakşın vücut konturlarını düzeltebilir, kişinin kendine güvenini arttırabilir, fakat asla tümüyle ideal bir vücut yaratamaz. Bu teknik uygulaması için ideal hastalar; normal vücut ağırlığı olan, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip, fakat belli vücut bölgelerinde aşırı yağ kitleleri olan hastalardır. Yaş çok önemli olmamakla birlikte, yaşlanma ile deri elastikiyeti azalmakta ve liposakşın uygulama endikasyonu azalmaktadır. Genç deride uygulama sonrası toparlanma daha erken olmaktadır Eğer deri fazla ve elastikiyeti azalmışsa liposakşın yerine lipektomi (yağ ve fazla derinin birlikte alınması) gündeme gelir.

Anestezi

Liposakşın küçük alanlarda ise lokal anestezi (sadece o bölgenin uyuşturulması) ile, daha geniş ve birden fazla alanda ise genel anestezi altında yapılmaktadır. Liposakşın adı altında birden fazla teknik vardır. Plastik cerrah hasta için uygun tekniği seçer ve gerekli açıklamalarda bulunur. Liposakşında elde edilen yağ eğer gerekli olursa hastanın diğer vücut alanlarındaki yağ enjeksiyonu (dudaklar, yanaklar vb) için kullanılabilir.

İzler

Liposakşında operasyon izleri sadece kanül girişdelikleri ile (4-5 mm uzunlukta) sınırlı kalmakta ve her alan için en fazla 2 delik açılmaktadır. Bu delikler daha sonra dikişle kapatılmaktadır. Altı ay-bir yıl içinde izler soluklaşıp belli belirsiz hale gelmektedir.

Operasyon sonrası

Liposakşın sonrası hemen özel baskılı giysiler (Tayt benzeri) uygulanarak yağ kitlesinin boşaldığı yerlerin bir an önce deri ile tekrar birleşmesi ve boşluğun dolması sağlanır. Girişim sonrası minimal ağrılar, yanmalar ve morarma ve şişmeler olabilir. Bu rahatsızlıklar için gerekli tedaviler yapılarak hastanın iyi bir postoperatif dönem geçirmesi sağlanmaktadır. Girişim sonrası hastalar 4-5 gün içinde normal günlük aktivitelerine dönebilir. Ancak yoğun aktiviteler (koşma, tenis, aerobik vb) için şişliklerin geçmesinin ve dokuların oturmasının beklenmesi (3-6 haftalık bir süre) gerekmektedir. Vücut konturlarının şekli, bu ödemin (şişliğin) geçmesiyle son halini alır.

Erkekler için Liposuction

Liposuction veya başka deyişle aspirasyon yardımlı lipektomi, lipoplasti veya basitçe yağ emme işlemi, zayıflama için kullanılabilecek bir yöntem değildir. Liposuction, diet veya egzersiz ile sonuç alınamayan, belli bir bölgede toplanmış yağların uzaklaştırılması için kullanılır. Erkekler de kadınlarda olduğu gibi liposuction ile istenmeyen bölgelerdeki yağların uzaklaştırılmasını talep edebilir. Erkeklerde yağ depolanması genellikle memede (bu duruma jinekomasti adı verilir), karın çevresinde, belde, çene altında ve boyunda olur. Liposuction ile bunlar giderilebilir.

Bu yöntemde küçük bir kesiden yerleştirilen içi boş bir tüp ile yağlar tüpün ucuna bağlı aspiratör yardımıyla aspire edilir. Kesiler genellikle vücuttaki doğal kıvrımlara uygun yerlerden yapılır ve hemen hemen hiç belirgin iz kalmaz.

Liposuction için en iyi adaylar normal kiloda olup lokalize yağ birikimi olan kişileridir. Fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak durağan ve gerçekçi beklentilere sahip olmalısınız. En önemlisi sıkı ve elastik bir cilde sahip olmalısınız. Çünkü gevşek ve sarkmış bir cilt, vücudunuzun yeni konturlarına uyum sağlayamaz ve cerrahi olarak cilt .çıkarılması da gerekir. Bu durumda liposuction’dan farklı olarak daha belirgin izler kalabilir.

Translate »
WhatsApp mesaj gönder